Drukarka laserowa 3D według wynalazku ma bardzo szeroki zakres zastosowań, zarówno w kwestii wykonywania elementów prototypowych, jak również w kwestii zastosowania do produkcji seryjnej i wielonakładowej. Drukarką według wynalazku można dokonywać wydruków w bardzo szerokim spektrum stosowanych materiałów, mogą to być tworzywa sztuczne, ceramika, stal, aluminium, brąz, tytan, itd. Drukarka ta może być stosowana w niewielkich firmach produkcyjnych, które dzięki urządzeniu będą mogły realizować wieloseryjną produkcję, bez angażowania dużych nakładów finansowych na wtryskarki, formy wtryskowe czy obrabiarki numeryczne. Urządzenie według wynalazku umożliwia wytwarzanie produktów tak skomplikowanych geometrycznie, że ich wytworzenie obrabiarkami numerycznymi jest wręcz niemożliwe.

     Drukarka laserowa 3d według wynalazku w odniesieniu do obecnie stosowanych drukarek laserowych 3d, cechuje się znacznie szybszą prędkością wydruku. Dla przykładu drukarka laserowa 3d SLS przy rozdzielczości 0,05 mm cechuje się prędkością wydruku 7 cm3/h, natomiast drukarka laserowa 3d według wynalazku przy tej samej rozdzielczości może dokonywać wydruków z prędkością 2.100 cm3/h.

     Ze względu na konstrukcję urządzenia, drukarka laserowa 3d według wynalazku, pozwala na wytwarzanie elementów o bardzo wysokiej precyzji wykonania, co wynika z faktu, iż wytapianie kolejnych warstw wytwarzanych elementów odbywa się z ogromną dokładnością.

     Dla zobrazowania różnicy pomiędzy obecnie stosowanymi drukarkami laserowymi 3d a drukarką laserową 3d według wynalazku, można posłużyć się przykładem gdzie obecnie stosowane drukarki laserowe 3d to babcia robiąca sweter na drutach, który cechuje się kiepską jakością i wykonywany jest przez tydzień, a drukarka laserowa 3d według wynalazku to maszyna dziewiarska posiadająca setki igieł, która wykonuje sweter wysokiej jakości w 20 minut. Nie bez przyczyny posłużyłem się tutaj takim porównaniem, gdyż to co cechuje obecnie produkowane drukarki laserowe 3d to stosowanie jednego lasera, którego wiązka poprzez zastosowane lustra obrabia płaszczyznę roboczą drukarki, natomiast w drukarce laserowej 3d według wynalazku stosowany jest panel z diodami laserowymi (przykładowo) 2.000 szt., który ułożyskowany na prowadnicach liniowych na podporach przesuwa się ponad płaszczyzną roboczą, dając znacznie szybsze wytopienie ścieżek drukowanych elementów i dając bardzo dokładne nakładanie się kolejnych warstw wytapianych elementów, i co bardzo istotne, stosowanie diod laserowych pozwala w precyzyjny sposób kontrolować energię wiązek laserowych co też ma znaczenie w jakości wytwarzanych elementów.

     Kolejną istotną cechą drukarki laserowej 3d według wynalazku jest możliwość koloryzacji powierzchni wytwarzanych elementów, przy czym możliwe jest koloryzowanie jednym pigmentem (przykładowo złotym), lub też koloryzowanie pigmentami CMYK, co pozwala na powierzchni elementy uzyskać złożoną grafikę o jakości fotograficznej.